Site Loader
Киев, Вознесенский спуск, 22

Що було на ЕMAS 2019 (конгрес Європейського товариства андропаузи і менопаузи)?

Загалом (далі детальніше):

 • Глобальні принципи менеджменту менопаузи не змінились (див. Global Consensus Statement on Menopausal Hormone Therapy 2013, 2016).
 • Але жінки живуть все довше і їм потрібне гарне здоров’я.
 • Факт: проблема не стільки в ризиках МГТ, скільки в недостаньому використанні цієї терапії (пропущене терапевтичне вікно, неадекватна оцінка ризиків через недостатність міждисциплінарної взаємодії, все та ж банальна гормонофобія тощо)
 • Втім менопауза – це не лише МГТ. Тішить зростаюча пропорція уваги підходу «healthy aging», здоровому, раціональному і абсолютно науково-обґрунтованому підходу. Спосіб життя відіграє величезну роль в здоров’ї менопаузальної жінки. Починати здоровий спосіб життя звісно краще заздалегідь, але й пери- і навіть менопаузі це теж найкраща інвестиція. Отже деталям щодо харчування, нутрієнтної підтримки, рухової активності, превентивних заходів були присвячені цілі сесії. Вже створені веб-ресурси і мобільні додатки для підтримання здоров’я жінок в менопаузі.
 • Неймовірна увага – вагінальному здоров’ю і genitourinary syndrome (є у 70% жінок, за допомогою звертаються лише 20%). Сучасні опції: оспеміфен (СЕРМ), вагінальні естрогени, андрогени, ДГЕА-с; різноманітні лазери – все має право на життя, переваги і недоліки. Переплітаючись з цим напрямком, багато доповідачів в тій чи іншій мірі торкались проблем дисфункції тазового дна і вагінальної та кишкової мікробіот. З болючою темою рецидивуючих циститів це все теж пов’язано.
 • Профілактика не лише остеопороза, але й захворювань суглобів, втрати м’язової тканини – спосіб життя і можливості МГТ.
 • Вічні питання ризиків МГТ: кардіо і онко. Всі бояться онкології, а вбивцею №1 залишаються серцево-судинні захворювання – наголосив проф Mikkola, автор «жорстких» епідеміологічних досліджень. Д’явол в деталях – препарати різні – ризики різні, але при правильному призначенні користь переважає ризики.
 • Найцінніше in humble opinion репортера – доповіді суміжних спеціалістів, зокрема кардіолога Angela Maas з Нідерландів. Вже відома ціна хибного підходу вивчення кардіоваскулярної патології і ліків переважно на чоловіках і сліпої їх екстраполяції на жінок. Також відомо, що інфаркт у жінок часто протікає «атипово» і важче, внаслідок чого частіше закінчується летально. Але в доповідях йшлося про більш широкі масштаби гендерспецифічності кардіоваскулярної патології у жінок загалом: у жінок переважають приципово інші (спастичні, а не облітеруючі) механізми ішемії – інша діагностика і лікування.
 • Також про нетрадиційні/нові фактори ризику серцево-судинних захворювань. Для жінок це патологія вагітністі. Прееклампсія – перший кардіоваскулярний event в житті жінки!
 • Від тої ж Angela Maas про пошкоджуючий вплив хіміо і радіотерапії на кардіоваскулярну систему і важливості її оцінки напередодні лікування раку і віддалено після успішного лікування, адже «вилізти» вона може саме в перименопаузі.
 • Презентація результатів другої фази випробувань естетрола для лікування вазомоторних симптомів, пошук оптимальної дози: ефект гарний, безпека висока. Випробування продовжуються.
 • Про мігрень, менопаузу і МГТ від Angela Nappi вже чудово відрепортувала проф.Педаченко Н.Ю. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2351635514923190&set=pcb.2351577974928944&type=3&theater

 

Далі буде

Для вас з EMAS  Т.Тутченко

Post Author: strannik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *