Це анорексія чи конституційна стрункість? Є пропозиція об’єктивізувати відповідь за допомогою лабораторного тесту.

Відповідно до Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition (DSM-5), діагностичні критерії нервової анорексії лежать виключно в психологічній сфері. В реальному житті досить часто гінеколог є першим лікарем, який контактує з жінками з надмірно зниженою масою тіла через порушення у неї менструального циклу. На практиці буває дійсно складно довести наявність нервової анорексії (такі дівчата бувають справжніми «міцними горішками», які до останнього стверджують, що все добре і харчуються вони повноцінно).  

Раніше критерії нервової анорексії (НА) включали присутність при ІМТ менше 18.5 розладу харчування, резистентність до прийому їжі і аменорею. За DSM-5 критерій аменореї усунули, чим ще більше утруднили діагностику, тому що проведення і інтерпретація великої кількості психологічних тестів в клінічних умовах зазвичай неможлива.  Критеріями конституційної стрункості (constitutional thinness)  є при все тому же ІМТ менше 18.5 відсутність харчових розладів і аменореї. Тому дійсно було б гарно мати об’єктивний і швидкий тест для підтвердження НА.

Для того щоб визначити, який же лабораторний тест найкраще впорається з завданням диференційної діагностики нервової анорексії (НА) та конституційної стрункості (КС) було обстежено 40 жінок з НА, 56 – з КС та 54 жінки з нормальним ІМТ. Діагноз НА встановлювали за допомогою використання набору психометричних інструментів із залученнями психологів (в статті описано цей складний процес – він дійсно нездійснений в клінічних умовах).

Як можливі маркери НА розглядались естрадіол (чутливість та специфічність 87% і 80% відповідно), лептин (чутливість та специфічність 80% і 84% відповідно).

Найкращим, враховуючи вартість, доступність та прогностичну цінність виявся трийодтиронін (Т3). Його чутливість – 80%, а специфічність – 91%. Рекомендований cut-off-3.3 pmol/L (P < .0001).

Джерела: European Psychiatric Association (EPA) 2018 Congress. Abstract OR0174, presented March 6, 2018.

Категории