Як метформін впливає на ризик ожиріння у потомства? Несподівані результати

Дослідження, проведене в Норвегії показало, що всупереч очікуванням прийом метформіну під час вагітності було пов’язане з підвищенням ризику ожиріння у потомства в подальшому житті.

Питанню безпеки застосування метформіну під час вагітності присвячено багато досліджень та публікацій, проте питання залишається без остаточної відповіді. В той же час, для таких контингентів як жінки з СПКЯ, діабетом 2 типу, гестаційним діабетом та ожирінням контроль рівня інсуліну та глікемії під час вагітності є критичним не лише з огляду на гестаційні та перинатальні ускладення, а з огляду на епігенетичні ефекти цих порушень.  

Відомо, що метформін долає плацентарний бар’єр.

Продовження спостереження за дітьми жінок з СПКЯ (182 дитини), які приймали участь у двох великих рандомізованих контрольованих дослідженнях, показали, всупереч очікуванням, що діти, які зазнали впив метформіну внутрішньутробно, мали більшу середню вагу у віці 4х років та частоту ожиріння, порівняно з такими які не піддавались впливу метформіну до народження. При народженні анторпометричні показники дітей не відрізнялись, а от вже з 6 місяців у дітей, матері яких отримували метформін при вагітності, відмічалася більша вага. Результати не залежали від статі дитини.

В обох дослідженнях жінкам були надані рекомендації щодо правильного харчування, вони отримували належні дози фолатів та мультивітамінний препарат.

Це перше дослідження з таким тривалим спостереженням дітей, що зазнали внутрішньоутробного впливу метформіну. Слід підкреслити, що результати стосуються тільки дітей жінок з СПКЯ. Групи жінок були однаковими за характером ускладнень перебігу вагітності, репродуктивним анамнезом, порівнювані за перебігом післяпологового періоду та характером вигодовування (!) дітей.

Дослідники вважають, що отримані результати можна пояснити двома механізмами: зміни метаболізму матері, які в свою чергу впливають на внутрішньоматкове середовище плода та можливий прямий ефект метформіну на плід – пригнічення дихального ланцюга.

Отже потрібні подальші дослідження, а застосування метформіну при вагітності жінок з СПКЯ все ще рекомендоване лише в рамках клінічних досліджень.

 

Джерела: J Clin Endocrinol Metab. Published online February 27, 2018

Категории